×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۲۷ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
false
جایگاه تبلیغات محتوایی
true
ثبات اقتصادی یکی از دغدغه های اصلی فعالین اقتصادی و سیاست‌گزاران است

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی کافه دانش٬ چهارمین همایش مالی اسلامی٬ با محوریت «توسعه نهادهای مالی اسلامی»، صبح امروز یکشنبه ۱۱ آذر ماه ۹۷ ٬ با حضور دکتر علی صالح‌ آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و رئیس انجمن مالی اسلامی٬ دکتر غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی، دکتر اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی٬ دکتر حجت اله صیدی مدیر عامل بانک صادرات ایران٬ آیت‌الله محمدعلی تسخیری عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار و رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و جمعی از پژوهشگران، دانشجویان٬ علاقه مندان حوزه مالی اسلامی و جمعی از اصحاب رسانه٬ در سالن شهید تورانی دانشگاه الزهرا برگزار شد.

 

دکتر حجت اله صیدی٬ مدیر عامل بانک صادرات ایران

دکتر حجت اله صیدی٬ مدیر عامل بانک صادرات ایران٬ در پنل تخصصی چهارمین همایش مالی اسلامی گفت: در زمینه اجرای عملیات قانون بانکداری بدون ربا٬ با کمبود قانون مواجه نیستیم.

وی افزود: تدوین نشدن اسناد پایین ‌دستی و دستورالعمل‌های لازم برای اجرای بانکداری بدون ربا و ترجیح دادن شکل بر محتوی در این قانون مهم‌ترین چالش در مسیر اجرای کامل بانکداری بدون ربا در کشور بوده است.

مدیر عامل بانک صادرات ایران٬ به مشکلات اجرایی در حوزه گزارشگری مالی در محاسبه دقیق سود و ارزش افزوده در مشارکت بانک و مشتری پرداخت و گفت: بحث مشارکت در بانکداری اسلامی هم در بخش سپرده‌پذیری و هم در بخش تسهیلات خیلی مورد تأکید است، ازاین‌رو برای محاسبه عادلانه سود و زیان و تقسیم آن چالش‌هایی وجود دارد.

دکتر صیدی٬‌ با بیان اینکه در تعبیر سود در نظام بانکی چالش‌هایی وجود دارد، افزود: از آنجایی‌ که در بانکداری اسلامی فعالیت اقتصادی باید واقعی باشد، عقود مختلف نیز برمبنای یک فعالیت واقعی اقتصادی تدوین شده است. از این رو اگر براساس عقود مشخص، تسهیلاتی دریافت شود اما فعالیت اقتصادی واقعی نباشد، چگونه باید سود واقعی را شناسایی کرد؟ آیا امکان محاسبه سود و زیان آن در نظام گردشگری مالی امروز وجود دارد؟

وی با این پرسش که عقد مشارکت در عمل تا چه حد با واقعیت‌های قانون بانکداری بدون ربا تطابق دارد؟، افزود: واقعیت این است که ضعف جدی وجود دارد و نه مفاد قرارداد به خوبی رعایت می‌شود و نه امکان راستی‌آزمایی دقیقی برای آن وجود دارد.

 

مدیر عامل بانک صادرات ایران٬ در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت: در سراسر دنیا عموماً درخصوص حسابداری سود واقعی بر سر گزارشگری مالی مبتنی‌بر فعالیت در مقابل گزارشگری مبتنی بر واحد اقتصادی چالش وجود دارد. استانداردهای گزارشگری مالی ویژه برای بانک‌ها نیز به عنوان صنعتی خاص همچنان با چالش مواجه است.

دکتر صیدی٬ بیان داشت: استاندارد IFRS نیز افسانه‌ای است که کارکرد آن در نظام بانکی ما تنها به یک جدول در کنار صورت‌های مالی بانک‌ها برای شفافیت بیشتر ختم شده است.

وی اظهار داشت: اعتقاد جدی دارم که در زمینه ثبات پولی و مالی با کمبود قانون مواجه نیستیم و اصلاً نیازی به قانون جدید یا اقدام ریشه‌ای نداریم و این مباحث به نوعی گمراه کردن اذهان عمومی و یک آدرس اشتباه است. در واقع ما در قوانین بالادستی مشکل نداریم بلکه نیاز به اجرای صحیح آن داریم.

 

مدیر عامل بانک صادرات ایران٬ با تأکید بر نقش ثبات اقتصادی گفت: ثبات اقتصادی یکی از دغدغه‌‌ای اصلی فعالین اقتصادی و سیاست‌گزاران است و از سویی کشور ما با چالش‌هایی در اقتصاد مواجه است که ثبات آن را تهدید می‌کند و بعضاً به دلیل نقش ریشه‌ای بانک‌ها در اقتصاد ایران بانک‌ها را مقصر در این شرایط می‌دانند.

دکتر صیدی٬ ادامه داد: ثبات اقتصادی شامل دو بخش ثبات پولی و ثبات مالی است ثبات پولی به معنی عدم نوسان پیش از حد پول است و اهمیت آن در تسهیل و بهینه‌سازی تصمیم‌گیری‌های سرمایه‌گذاری و مصرف است. البته دامنه کوچکی از نوسان در بخش پولی نیاز اقتصاد است و مشکل اصلی نوسان بیش از حد آن است اما ثبات مالی عدم اختلال در بخش مالی برای انجام وظیفه واسطه‌گری است و وظیفه آن تخصیص کارآمد منابع مالی و زمینه‌ ساز سیاست‌های پولی است.

 

مدیر عامل بانک صادرات ایران٬ در پایان سخنان خود٬ با اشاره به ارکان ثبات گفت: برای ایجاد ثبات چهار رکن اصلی وجود دارد که یکی از آن‌ها بانک مرکزی به‌عنوان ناشر پول، سیاست‌گذار پولی و وام‌دهنده نهایی است، رکن دوم بانک‌ها هستند که مهم‌ترین نهاد اجرایی در بازار پول هستد و به‌عنوان اعتباردهندگان اصلی در بازار فعالیت می‌کنند سومین رکن نهادهای واسطه‌گری مالی هستند که ناشران ابزارهای مالی و تأمین‌کنندگان سرمایه به‌شمار می‌روند، بنگاه‌های غیرمالی چهارمین رکن ثبات در اقتصاد هستند که موجب افزایش رشد اقتصادی از طریق تولید ناخالص داخلی می‌شوند و گیرندگان اعتبار هستند.

 

بنا به این گزارش٬ دکتر علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران و رئیس انجمن مالی اسلامی، دکتر حجت الله صیدی مدیرعامل بانک صادرات، فرشاد حیدری رئیس موسسه عالی آموزش بانکداری، حجت الاسلام سیدعباس موسویان رئیس گروه مالی دانشگاه امام صادق، امیر هامونی مدیرعامل فرابورس، سیدعلی حسینی مدیرعامل بورس انرژی و حسین فهیمی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار٬ از سخنرانان این همایش بودند.

 

در این همایش٬ پنل تخصصی نقش نهادهای مالی اسلامی در ثبات اقتصادی و کنترل تورم ارزی و همچنین ارائه مقالات منتخب همایش برگزار شد.

 

گفتنی است٬ چهارمین همایش مالی اسلامی٬ بعد از ظهر امروز یکشنبه ۱۱ آذر ماه ۹۷ ٬ با برگزاری نشست تخصصی ارائه مقالات منتخب همایش٬ در سالن شهید تورانی دانشگاه الزهرا٬ به کار خود پایان داد.

خبرنگار: مهران احمدی

 

true
false
true
true

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید