×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  پنج شنبه - ۲۰ تیر - ۱۳۹۸  
false
جایگاه تبلیغات محتوایی
true
تولید شیشه در کشور افغانستان افزایش پیدا کرده است/ تاکنون ۳۲ تن انواع مواد مخدر کشف شده است

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی کافه دانش، نشست خبری سردار مسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، پیش از ظهر امروز سه شنبه ۲۰ فروردین ماه ۹۸، با حضور جمعی از فرماندهان ستاد و اصحاب رسانه، در سالن جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر ناجا برگزار شد.

 

سردار مسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا

سردار مسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، در ابتدای این نشست خبری گفت: سال گذشته فراز و نشیب های زیادی داشتیم که نتیجه آن، کشف بیش از ۶٨۵ تن مواد مخدر و افزایش سه درصدی دستگیری معتادین متجاهر بود.

وی درباره برخورد با معتادین متجاهر و جمع آوری آنها نیز گفت: حدود ٢۵ هزار معتاد متجاهر در سطح کشور جمع آوری و به مراکز تامین شده از سوی ستاد هدایت شدند که از این تعداد ۱۲ هزار نفر از سطح تهران جمع آوری شدند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، با اشاره اینکه مرکز سروش برای جمع آوری معتادان متجاهر ۶۵۰ نفر ظرفیت دارد، گفت: این مرکز با هدف جمع آوری معتادان متجاهر راه اندازی شده و قرار است که ظرفیت این مرکز است به ۲۰۰۰ نفر برسد البته امروز می‌توانیم همین دو هزار نفر را در آن مرکز نگهداری کنیم، ولی ما می‌خواهیم مرکز ما مجهز تر شود تا با استانداردهای جهانی از معتادان نگهداری کنیم.

سردار زاهدیان، ادامه داد: پلیس دو هزار مدرسه را به عنوان اولویت حضور مشخص کرده است که اغلب این مدارس بیشتر در مناطق پرخطر بود که خرده‌فروشان مواد مخدر می‌توانستند در این مکان فعالیت داشته باشند و در اطراف مدارس فعالیت کنند که حدود ۳ تن مواد مخدر در این دو هزار نقطه تا پایان سال ۹۷ کشف شده است.

وی با بیان اینکه هر منطقه‌ای در پایتخت شرایط خاص خود را دارد، گفت: به عنوان مثال در محله هرندی یک اوضاع را در حوزه مواد مخدر داریم و در میدان تجریش هم اوضاع دیگری را، برنامه‌ها را نسبت به محله‌ها تنظیم و اولویت بندی می کنیم.‌

 

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر، با بیان اینکه همکاران ما در پلیس مبارزه با مواد مخدر اقدامات بسیار با ارزشی را در اطراف مدارس انجام دادند، گفت: امروز به جرأت می ‌گوییم که اکثر مدارس ما به صورت هوشمندانه پاکسازی شده است و خطر تهدید مواد مخدر برای دانش آموزان به شدت کاهش یافته است و بالغ بر ۲۰ هزار نفر پیرامون در این دو هزار نقطه تعیین شده، خرده فروشان دستگیر شده اند.

سردار زاهدیان، با اشاره به طرح‌های انجام شده در محله هرندی مولوی و شوش گفت: بعد از حضور سردار مومنی در ستاد مبارزه با مواد مخدر و هماهنگی که بین دستگاهها ایجاد شد و اولویت بندی هایی که با حمایت دادستانی تهران همراه بود، بسیار موثر بود،  به نحوی که ظرف ۷۲ ساعت تمامی آن مناطق را پاکسازی کردیم و تا امروز هم آن مناطق پاک شده باقی مانده اند و از تمامی افراد به ویژه در این زمینه از دستگاه قضائی تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه تولید شیشه در کشور افغانستان افزایش پیدا کرده است، گفت: با افزایش کشت گیاه «فدرال» تولید مواد مخدر شیشه در این کشور افزایش پیدا کرده است و ما در سال گذشته محموله های بسیاری از شیشه را در مرز شرقی کشور کشف و ضبط کردیم از جمله اینکه در ماه‌های پایانی سال ۴۲۰ کیلوگرم شیشه در یک محموله کشف شد.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، با بیان اینکه افزایش تولید شیشه در کشور افغانستان یک تهدید جدی برای ما است، گفت: افزایش تولید در این کشور باعث کاهش قیمت شیشه شده است که برای جلوگیری از ورود آن به کشور، کنترل‌ها را در مرز بیشتر کردیم و با توجه به این امر در سال گذشته کشفیات شیشه در مرزها دو برابر شده است.

سردار زاهدیان، در خصوص پخش کلیپی از مصرف مواد مخدر توسط دانشجویان در شیراز که پس از مصرف مواد دچار حالتهای عجیبی شده بودند، گفت: دستور بررسی این فیلم داده شده و منتظر نتیجه آن هستیم.

وی با بیان اینکه ۱۹ تا ۲۵ سالگی سن مصرف مواد مخدر است، گفت: البته مصرف مواد در محیط های مختلف متفاوت است گاهی اوقات در یک نقطه ای یک کودک دوساله مصرف کننده مواد است؛ اما نمی‌توانیم بگوییم که سن مصرف مواد کاهش پیدا کرده است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، درباره کشفیات مواد مخدر در سال جاری گفت: از ابتدای سال تاکنون ۳۲ تن انواع مواد مخدر کشف شده است که بیشترین کشفیات در شهر و حاشیه شرق کشور بوده است. در روزهای گذشته نیز کشفیاتی داشتیم از جمله در استان مرکزی که یک تن و ۲۰۰ کیلوگرم مرفین ، در استان اصفهان یک تن و ۲۰۰ کیلوگرم تریاک و در استان هرمزگان یک تن و ۲۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

سردار زاهدیان، با بیان اینکه در سال گذشته ۱۵ نفر از نیروهای پلیس در درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر به شهادت رسیده‌اند، افزود: پلیس سعی می‌ کند دانش محور باشد و بر اساس تجهیزات روز کار خود را دنبال کند. امروز پلیس مبارزه با مواد مخدر تجهیزات مناسبی را در اختیار دارد، اما برخی از این تجهیزات باید از خارج تأمین شود که برخی از آنها مانند دستگاه ایکس ‌ری از نوع تجهیزات تحریمی است و ما تلاش می‌ کنیم این کمبودها را از طریق دیگری تامین کنیم.

 

وی با بیان اینکه بخشی از تجهیزات ایمنی در داخل کشور تولید و بخش نیز وارداتی است، گفت: آن بخش از تجهیزات ایمنی که داخلی است بطور کامل تامین شده است؛ مانند جلیقه ضد گلوله، اما وقتی تیر به پیشانی و صورت مامور می‌خورد کاری نمی‌توانم انجام دهیم، البته در سال ۹۷ نسبت به سال‌های گذشته با کاهش شهدا مواجه بودیم و امیدواریم امسال نیز هیچ شهیدی نداشته باشیم.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، افزود: بیش از ۷۰ درصد دستگیری ها و کشفیات از طریق کار اطلاعاتی صورت می ‌گیرد و با پیگیری و نفوذ در بانک‌ها آنها را شناسایی و دستگیر می کنیم، هر چه بخش اطلاعاتی ما بیشتر شود خسارات وارد شده به پرسنل نیز کاهش پیدا می ‌کند.

سردار زاهدیان، با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ باند اصلی در این دستگیری‌ها ضربه خوردند و عناصر آن یا دستگیر شده یا معدوم شدند، گفت: در این عملیات‌ها به گروه‌های انتقال دهنده مواد مخدر نیز ضربات سهمگینی وارد شده است یکی از این موارد نیز کشف یک تن و ۳۲۰ کیلوگرم مرفین در خراسان جنوبی بود که طی آن هفت قاچاقچی دستگیر و بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از اموال آنها توقیف شد.

وی درباره وضعیت قاچاقچیان دستگیر شده توسط این پلیس نیز ادامه داد: «نصیر بامری» که همراه باند «قورباغه مکران» در سیستان و بلوچستان دستگیر شده در حال حاضر در زندان است و هنوز حکمش اجرا نشده است و ما از دستگاه قضایی پیگیر آن هستیم که وی تعیین تکلیف شود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر، درباره آموزش های این پلیس درباره پیشگیری از مصرف مواد مخدر نیز گفت: تاکنون یک میلیون و ۷۰۰ هزار آموزش چهره به چهره در محل های آموزشی ، کار و محلات انجام شده است و قرار است نمایشگاه پیشگیری از اعتیاد در چندین استان برگزار شود.

 

سردار زاهدیان در پایان سخنان خود، درباره هزینه نگهداری معتادان متجاهر نیز گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر هزینه نگهداری معتادان متجاهر در مراکز بازپروری را می پردازد، این ستاد روزانه ۱۵ هزار تومان برای هر معتاد هزینه می کنند که در ماه ۴۵۰ هزار تومان برای هر معتاد می‌شود. البته باید هزینه های ساختمانی و انسانی را نیز در این خصوص در نظر بگیریم که در نهایت هزینه نگهداری این افراد سرسام آور می شود اما از نظر ما سلامت جامعه بیش از اینها اهمیت دارد.

خبرنگار: مهران احمدی

true
false
true
true

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید