×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲ شهریور - ۱۳۹۸  
false
جایگاه تبلیغات محتوایی
true
این رویداد می ‎تواند سرآغاز فصل جدیدی برای آغاز همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور باشد

 

 

به گزارش خبرنگار فرهنگی کافه دانش، نشست خبری «چین، مهمان ویژه سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران»، صبح امروز دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه ۹۸، با حضور قادر آشنا قائم مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، احمد شاکری مدیر بخش بین‎الملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ژائو هیون معاون مدیرکل دفتر تبلیغات صادرات و واردات کمیته مرکزی جمهوری خلق چین، لین لینگ معاون مدیرکل شرکت صادرات و واردات ملی نشر چین و جمعی از اصحاب رسانه،  در سالن جلسات موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی برگزار شد.

 

قادر آشنا، قائم مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

قادر آشنا، قائم مقام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در ابتدای این نشست خبری گفت: این رویداد می ‎تواند سرآغاز فصل جدیدی برای آغاز همکاری‌های فرهنگی میان دو کشور باشد.

وی ادامه داد: در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران سه هزار و ۴۰۰ ناشر از ایران و جهان در فضایی نزدیک به ۳۰ هزار مترمربع حضور دارند.

 

قائم مقام سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عنوان کرد: نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از شلوغ ‌ترین و پر مخاطب‌ ترین نمایشگاه‌های جهان است و می‌توانیم در حوزه نشر و تصویرگری ترجمه و تالیف گام‌های مهمی را برداریم. با توجه به اشتراکات دو کشور در حوزه نشر قدری عقب هستیم و باید روابط خود را بیشتر از این ادامه دهیم.

 

احمد شاکری، مدیر بخش بینالملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران

احمد شاکری، مدیر بخش بین‎الملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، در ادامه این نشست خبری، پیرامون حضور چین به عنوان مهمان ویژه این دوره نمایشگاه کتاب گفت: در سال ۲۰۱۷ ایران به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه بین‎المللی کتاب پکن حضور داشت و طبق پروتکلی که در سال ۲۰۱۶ بین دو کشور امضا شد، در سال ٢٠١٩ کشور چین به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشته باشد.

وی افزود: حضور ایران در نمایشگاه بین‌المللی پکن یکی از قوی‌ترین حضورهای نمایشگاه کتاب ایران در مجامع بین‌المللی بود. شعاری که ایران در نمایشگاه پکن برای خود برگزیده بود «رویای رنگین جاده ابریشم» بود که بر همین اساس چین با هیأت ۲۰۰ نفره و ۹۴ ناشر و مسئول کپی‌رایت در این نمایشگاه حضور خواهد داشت.

 

مدیر بخش بین‌الملل سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با اشاره به تراکم بالای برنامه‌های چین در این دوره از نمایشگاه گفت: ۳۵ برنامه در داخل نمایشگاه و ۱۵ برنامه در خارج از آن پیش‌بینی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: چهارشنبه ١٠ صبح افتتاحیه غرفه چین را خواهیم داشت که امیدواریم با حضور ناشران ایرانی حضور متفاوت باشد.

 

مراد خزائی، مدیر روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران

مراد خزائی، مدیر روابط عمومی مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، در ادامه این نشست خبری، درباره‌ی تغییر آمار حاضران در هیئت چینی گفت: روزهای گذشته آماری که برای هیئت چینی اعلام شده بود ۱۵۰ نفر و ۷۸ ناشر بود. این آمار افزایش داشت؛ زیرا در آن زمان ویزای برخی ناشران صادر نشده بود و ما به صورت احتمالی آن را اعلام کرده بودیم.

 

لین لینگ، معاون مدیرکل شرکت صادرات و واردات ملی نشر چین

لین لینگ، معاون مدیرکل شرکت صادرات و واردات ملی نشر چین، در ادامه این نشست خبری، به عنوان برگزارکننده این غرفه از طرف چین، از لوگوی ویژه چین برای این نمایشگاه رونمایی کرد و گفت: لگوی ویژه چین در کشور چین و با لغات داخلی خود تزئین شده است و شعار ما آشنایی با کشور چین است.

وی ادامه داد: هدف ما از ایجاد چنین شعاری این بوده که ملت بزرگ ایران و چین از طریق کتابخوانی زیبایی‌های همدیگر را بیشتر بشناسند.

معاون مدیرکل شرکت صادرات و واردات ملی نشر چین، درباره موقعیت پاویون غرفه چین در نمایشگاه کتاب تهران گفت: این غرفه در طبقه دوم سالن بین‌الملل قرار دارد و ۶۰۰ متر فضا در اختیار ناشران و ١٠٠ متر برای تصویرگران اختصاص داده شده است.

لین لینگ، ادامه داد: امسال ۱۰۰ اثر از ۵۰ تصویرگر چینی خواهیم داشت که در نمایشگاه کارهای خود را به نمایش خواهند گذاشت.

وی با اشاره به اهمیت این نمایشگاه برای کشور چین در مورد فعالیت‌های این غرفه گفت: ۱۵ هزار کتاب در این نمایشگاه عرضه خواهیم کرد که برخی از این کتب تالیف رهبر خلق چین است و هدف ما از عرضه این کتاب ها آشنایی بیشتر افراد کتابخوان با چین فعلی است.

معاون مدیرکل شرکت صادرات و واردات ملی نشر چین، ادامه داد: ترجمه چینی آثار ادبیات کلاسیک ایران با یکی از ناشران ایرانی صورت گرفته است و هدف از این ترجمه‌ها، آشنایی خوانندگان چینی با کشور ایران است.

لین لینگ، از رونمایی برخی از آثار ادبی نویسندگان معاصر چین به زبان فارسی در این نمایشگاه خبر داد و گفت: بیش از ۱۰ جلد کتاب مخصوص کودکان که قبل از نمایشگاه به زبان فارسی از چینی ترجمه شده است رونمایی می‌شود. همچنین ٢١ نفر از نویسندگان، تصویرگران و دانشمندانی چینی در این دوره از نمایشگاه حضور خواهند داشت.

وی با اشاره به حضور ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن گفت: حضور ایران تأثیر عمیقی بر مردم چین گذاشت و سمینار «کمربند و جاده متصل با دل‌های مردم» از این رو برگزار خواهد شد.

 

ژائو هیون، معاون مدیرکل دفتر تبلیغات صادرات و واردات کمیته مرکزی جمهوری خلق چین

ژائو هیون، معاون مدیرکل دفتر تبلیغات صادرات و واردات کمیته مرکزی جمهوری خلق چین، در ادامه این نشست خبری، با ابراز امیدواری برای اینکه بتوانند روابط فرهنگی دولت ایران و چین را به واسطه این نمایشگاه به یکدیگر نزدیک کنند، گفت: در سال ۲۰۱۷ ایران مهمان ویژه چین بود و در ۲۰۱۹ نیز به عنوان مهمان ویژه در این مراسم حضور داریم که این به معنای تبادل فرهنگی است. امیدوارم بخشی از چیزی که مدنظر ماست درباره‌ معرفی فرهنگ چین در نمایشگاه تهران نشان داده شود. همچنین امیدوارم توسط حمایت معنوی خبرنگاران بتوانیم این رویداد فرهنگی را به خوبی برگزار کنیم و  با ارتباط خبرنگاران با ناشران و نویسندگان بتوانیم به صورت مستقیم داستان دوستی ایران و چین و بازی برد برد ایران و چین  را به همه نشان دهیم.

 

وی در ادامه بیان داشت: اکثر نویسندگانی که به نمایشگاه کتاب می‌آیند اولین حضورشان در ایران است. با توجه به اهمیت این نمایشگاه برای چین حجم کتاب‌هایی که در نمایشگاه عرضه می‌شود بی‌سابقه است و امیدواریم بتوانیم تبادل فرهنگی بیشتری داشته باشیم.

معاون مدیرکل دفتر تبلیغات صادرات و واردات کمیته مرکزی جمهوری خلق چین، در پایان سخنان خود خاطر نشان کرد: هر سال در چین ۵۰۰ هزار عنوان کتاب چاپ می‌شود که شامل حدود هشت میلیون جلد کتاب است. ما با بیش از ۱۹۰ کشور  تبادل نشر داریم و در سال بیش از ۳۰ هزار رایت را  با کشورهای دیگر مبادله می‌کنیم. امیدوارم سی و دومین نمایشگاه کتاب تهران بستری باشد تا انتشارات دو کشور با یکدیگر آشنا شوند و به این وسیله فرهنگ دو کشور به هم نزدیک شود.

خبرنگار: مهران احمدی

true
false
true
true

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید