×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  سه شنبه - ۲۴ مهر - ۱۳۹۷  
false
loading...
جایگاه تبلیغات محتوایی
false

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی کافه دانش، نشست خبری «دهه وقف و رونمایی از کمپین بزرگ همه واقف باشیم»، صبح امروز سه شنبه ۲۳ آبان ماه ۹۶، با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، عیسی علیزاده مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران، محمد مومنی مدیرکل مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات سازمان اوقاف و جمعی از اصحاب رسانه، در سالن آمفی تئاتر ساختمان مهر سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه

حجت‌الاسلام والمسلمین علی محمدی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، در ابتدای این نشست خبری، ضمن عرض تسلیت و ابراز همدردی با هموطنان زلزله‌ زده در استان کرمانشاه، پیرامون مطالبات سازمان اوقاف از دستگاه‌های اجرایی و ضرورت استیفای حقوق موقوفات گفت: ۵ هزار میلیارد تومان مطالبات سازمان اوقاف از دستگاه‌های اجرایی کشور است که باید با جدیت و قوت برای وصول آن پیگیری جدی انجام شود .

وی با اشاره به اینکه وقف در موضوعات مختلف به دولت و ملت عزیزمان خدمات ‌رسانی کرده و اصحاب رسانه باید به ترویج وقف بپردازند، اظهار داشت: از اصحاب رسانه تقاضا دارم به‌ صورت سوژه‌ای و موضوعی ومصداقی به تبیین و ترویج خدمات سنت حسنه وقف و موقوفات بپردازند تا مردم اهمیت وارزش این سنت را درک کنند و به وقف کردن تشویق شوند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، با  تشریح خدمات موقوفات گفت: یکی از خدمات وقف، ارائه خدمات درمانی به مردم و دولت  در زمینه‌های مختلف است.

حجت الاسلام محمدی افزود: بیش از  یک هزار و ۴۲۷ موقوفه درمانی اعم از بیمارستان، درمانگاه، خانه بهداشت، پایگاه بهداشت و … در کشور داریم که در خدمت مردم هستند؛ ۲۵ درصد مراکز درمانی و ۱۳۳ بیمارستان در سراسر کشور موقوفه هستند و مردم از خدمات این مراکز بهره مندند.

وی با اشاره به اینکه در شهر تهران ۳۰ بیمارستان موقوفه وجود دارد، گفت: باید خدمات درمانی موقوفات در قالب یک بسته رسانه ایی به مردم معرفی شود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، با اشاره خدمات موقوفات در سایر بخشها  افزود: خدمات علمی، آموزشی و فرهنگی وقف از دیگر خدمات موقوفات است و  بیش از ۶ هزار موقوفه آموزشی، علمی و پژوهشی اعم از مدارس آموزش و پرورش، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌های سراسر کشور موقوفه هستند.

 

 

حجت‌الاسلام محمدی، با اشاره به اینکه ۴۰ دانشگاه موقوفه داریم که ممکن است حتی بسیاری از اساتید و دانشجویان از موقوفه بودن آن بی  خبر باشند، گفت: ۱۴۰۰ مدرسه موقوفه در کشور داریم که مدیران و دانش‌آموزان از این موضوع خبر ندارند وآگاه سازی نسل جوان از برکات موقوفات ضرورت دارد.

وی درباره خدمات دینی  و فرهنگی سازمان اوقاف گفت: بیش از ۷۰ هزار مسجد و ۱۵ هزار حسینیه داریم که نقش محوری در برگزاری مراسم های دینی دارند و هزاران نفر ازآن بهره مندند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، با اشاره به ضرورت استیفای حقوق موقوفات تاکید کرد: برای استیفای حقوق موقوفات چند نکته لازم است که در مرحله نخست باید اسناد وقفی و وقف‌نامه‌ها بررسی می‌شد لذا در این راستا از سال ۹۱ تاکنون در حرکتی بی‌نظیر در سازمان اوقاف بیش از ۵۰۰ هزار صفحه وقف‌نامه مطالعه و در سامانه ثبت شد که اقدام بسیار موثری برای حفظ سوابق و نیات واقفان بود.

حجت‌الاسلام محمدی گفت: در مرحله بعدی لازم بود که نسبت به اخذ سند مالکیت رسمی اقدام شود و با تلاش‌ شبانه‌روزی اقدامی انقلابی  انجام شد.

وی افزود: از سال ۱۳۰۶ که قانون ثبت در ایران به وجود آمده تا پایان سال ۸۸، ۶۴ هزار و ۵۰۰ سند رسمی برای موقوفات اخذ شده بود بطوریکه از سال ۸۹ تاکنون بیش از ۷۰ هزار سند رسمی برای موقوفات اخذ شده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، با بیان اینکه در راستای حل مشکلات مردم  ۱۸ تفاهم‌نامه با دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف داشتیم، تصریح کرد: ۱۶ تفاهم‌نامه عملیاتی شده است.

حجت‌الاسلام و محمدی، به شناسایی متصرفین و مستأجران در املاک موقوفه  اشاره کرد و گفت: بیش از ۱۱ هزار رقبه و حدود ۲۵ هزار هکتار از ساختمان‌های سازمان اوقاف و موقوفه‌های کشور در تصرف دستگاه‌های دولتی است.

وی با بیان اینکه با قدرت، جدیت و قاطعیت برای استیفای حقوق موقوفات اقدام کرده‌ایم، تصریح کرد: برخی از این پرونده‌های در حال پیگیری مربوط به بیش از ۴۰ تا ۶۰ سال قبل است اما با همکاری دستگاه قضایی برخی موقوفاتی که خلع‌ ید شده بود به سازمان اوقاف بازگردانده شد.

 

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، با اشاره به تلاش‌های این سازمان برای شناسایی موقوفات مخروبه خاطرنشان کرد: بیش از ۱۰ هزار رقبه در کشور باید آباد شود که به ۲۰ هزار میلیارد تومان بودجه برای آبادانی رقبه‌های نیازمند باید هزینه شود.

حجت‌الاسلام والم محمدی گفت: ۳ هزار و ۷۰۰ رقبه از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۸۸ آباد شده و این در حالی است که از سال ۱۳۸۹ تاکنون بیش از این تعداد عمران صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تعداد زیادی از مستأجران موقوفات شناسایی شده است، خاطرنشان کرد: در قالب سیستم GIS و جانمایی رقبات کل کشور بیش از ۳۰ هزار رقبه و پلاک اصلی و فرعی آنها شناسایی شده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه، با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ شاخص بهره ‌وری شناسایی و ۷۶ شاخص انتخاب و ۱۶ شاخص کلی برای مدیریت موقوفات و رقبات  انتخاب سد است، تاکید کرد: هیچ بقعه‌ای در کشور وجود ندارد که مدیریت آن در خارج از سازمان اوقاف باشد چراکه نظم خاصی برای انتخاب مدیران مشخص شده است، ضمن اینکه هیأت امناهای برخی بقعه‌ها هم توسط مردم مشخص می‌شود.

حجت‌الاسلام محمدی افزود: ۴۸ درصد امامزادگان، هدایا و نذورات مردمی دارند و متأسفانه ۵۲ درصد امامزادگان هیچ‌گونه نذوری ندارند و اگر بخواهیم این امامزادگان را آباد کنیم تا به مردم خدمات  مختلف ارائه دهند، به حدود ۷ هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۸۸ فقط ۴ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمربع خدمات و فعالیت مهندسی و عمرانی در سازمان اوقاف و امور خیریه انجام شده است، تصریح کرد: از سال ۱۳۸۹ تاکنون این میزان به ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار مترمربع رسیده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: تا پایان سال ۱۳۸۸ فقط در ۵۰۰ بقعه نماز جماعت برگزار می‌شد اما از سال ۱۳۸۹ به بعد این تعداد به ۱۳۰۰ بقعه رسیده است.

حجت‌الاسلام محمدی یادآور شد: از اول پیروزی انقلاب اسلامی تا پایان سال ۸۸ تعداد ۲۲ هزار و ۲۳۰ مبلغ جهت ترویج دین به مناطق مختلف کشور اعزام شده است که از سال ۱۳۸۹ تاکنون این میزان به ۵۳ هزار مبلغ رسیده است.

وی گفت: تا پایان سال ۱۳۸۹ تعداد مراکز قرآنی و فرهنگی در بقاع ۴۰۰ عدد بوده است اما از سال ۱۳۸۹ به بعد این تعداد به ۲ هزار و ۹۰۰ مرکز رسیده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: ۳۶ هزار نفر در مسابقات قرآنی تا پایان سال ۱۳۸۸ شرکت کرده‌اند ‌اما از سال ۱۳۸۹ تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار نفر در این مسابقات شرکت کرده، ضمن اینکه ۳ میلیون دانش‌آموز هم در بخش‌های مختلف این مسابقات شرکت کرده‌اند.

 

حجت‌الاسلام محمدی، در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: از اول انقلاب تا پایان سال ۱۳۸۸ تعداد موقوفه‌های ثبت‌شده ۱۳ هزار و ۹۶ عدد بوده است، اما از سال ۱۳۸۹ تاکنون ۱۵ هزار و ۶۱۷ موقوفه توسط مردم وقف شده است.

به اشتراک بگذارید...

false
false
false
false

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید