×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۲۶ مرداد - ۱۳۹۸  
false
جایگاه تبلیغات محتوایی
true
آزمون وکالت سال ۹۷ از حیث نظم برگزاری و دقت بسیار مثال زدنی بود

 

به گزارش خبرنگار اجتماعی کافه دانش، نشست خبری مشترک دکترعیسی امینی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز با دکتر مرتضی شهبازی نیا رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری مرکز (اسکودا)، صبح امروز سه شنبه ۱۳ آذر ماه ۹۷، با حضور جمعی از اصحاب رسانه، در ساختمان کانون وکلای دادگستری مرکز برگزار شد.

 

دکتر مرتضی شهبازی نیا٬ رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری مرکز (اسکودا)

دکتر مرتضی شهبازی نیا٬ رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری مرکز (اسکودا)، در ابتدای این نشست خبری گفت: نهاد وکالت، به عنوان یک نهاد مدنی٬ مدافع حاکمیت قانون است و رسالت اصلی خود را حاکمیت قانون و استقرار قانون و تلاش برای استقرار ارزش‌هایی مانند حقوق بشر، حقوق شهروندی و مردم سالاری می ‌داند.

وی ادامه داد: قاعدتا با این شرایط خود را پاسخگو می‌داند و علی رغم اینکه به لحاظ محدودیت‌هایی که از حیث منابع داریم و با توجه به اینکه نهادهای وکالت خودگردان است و بودجه عمومی ندارد با محدودیت مالی خیلی جدی مواجه هستند و در نتیجه روابط عمومی فعالی در نهاد وکالت نداریم.

 

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری مرکز (اسکودا)٬ پیرامون ارزیابی وی از سوالات آزمون وکالت ۹۷ به عنوان رئیس اسکودا گفت؟ آزمون سال ۹۷ از حیث نظم برگزاری و دقت آزمون بسیار مثال زدنی بود. هم ارزیابی خود سازمان سنجش به این ترتیب بود و هم نهاد وکالت این نظر را دارد. این آزمون بسیار منظم و دقیق برگزار شد.

دکتر شهبازی نیا٬ ادامه داد: در رابطه با محتوای سوالات باید بگویم که به دلیل اینکه ترتیب برگزاری آزمون با سازمان سنجش است کلید آزمون هنوز در اختیار ما قرار نگرفته است تا آن را ارزیابی کنیم بعدا ارزیابی خواهیم کرد.

 

وی تصریح کرد: ایراد مطرح شده به نسبت سال‌های گذشته بسیار کم است و سوال اشتباه تقریبا در این دوره منعکس نشده است. اینکه سوال اختلافی داشته و  سوال اختلافی زمانی است که دو گزینه صحیح باشد و اینکه احتمال صحت دو گزینه وجود داشته نیز در این سوال‌هایی که غیر رسمی منتشر شده و ما دیدیم وجود نداشت. ولی اختلاف نظر در حقوق را نمی‌توان انکار کرد. هیچ موضوع حقوقی نیست که مسلم باشد. اختلافی نباید مورد سوال باشد که در گزینه‌ها هم منعکس شده باشد اگر چنین مواردی باشد حتما ما بررسی می‌کنیم و راهکار مناسب اتخاذ می‌کنیم. نمی‌توانیم تا نیامدن کلید سوالات به صورت رسمی در مورد محتوای سوالات اظهارنظری کنیم.

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری مرکز (اسکودا)، اظهار داشت: نهاد وکالت همیشه استقبال کرده است که هر کسی ایرادی دارد مطرح کند حتما رسیدگی خواهد شد و اگر احیانا سوالی اشتباه باشد ما هیچ ابایی نداریم سوال را خارج کنیم. سابقا هم انجام شده و بوده که سوالی اشکالی ایراد فنی داشته و آن سوال کنار گذاشته شده و حتی اینکه اگر سوالی اختلافی بوده هر دو گزینه را گزینه قابل قبول اعلام کردیم. ما از اینکه اعتراض‌ها را برایمان ارسال کنند استقبال و حتما رسیدگی می‌کنیم.

 

دکتر شهبازی نیا٬ در رابطه با نتایج آزمون  واینکه آیا سال آینده نیز به همین شکل برگزار می شود؟ اظهار داشت: در مورد نتایج آزمون تاریخ دقیقی نمی توان اعلام کرد اما حدودا در دی ماه نتایج آزمون اعلام خواهد شد. به دلیل تراکم آزمون ها در همین زمان نمی توان تاریخ دقیق پیش بینی کرد. ما تلاش می کنیم زودتر انجام شود. در مورد آزمون سال آینده نیز این آزمون براساس قانون برگزار می شود و قانون هم ترتیب و کیفیت برگزاری آزمون را مشخص کرده است. در حال حاضر تغییر ساختاری برای برگزاری آزمون مدنظر و در دست بررسی نیست مگر اینکه در قانون تغییری ایجاد شود. بنابراین آزمون به همین کیفیت فعلی در سال آینده برگزار خواهد شد. یعنی در شهریور ماه اطلاعیه ثبت نام و در مهر ماه ثبت نام انجام می شود و در اوایل آذر ماه هم آزمون برگزار می شود.

وی در رابطه با فعالیت مرکز مشاوران و اینکه آیا به موجب قانون نهایتا باز هم می توانند آزمون وکالت برگزار کنند، عنوان کرد: به اعتقاد نهاد وکالت و از منظر حقوقی با توجه به اینکه مجلس قبلا اعلام کرده که مرکز مشاوران مستند به قانون برنامه سوم توسعه بوده و قانون زمانش منقضی شده است و دیگر طبیعتا نباید آزمونی برگزار شود. اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس در طرحی که برای حذف بند چ ماده ۸۸ مطرح بود همین اعتقاد ما را بیان کرده است و مجوزی به مرکز مشاوران داده نمی‌شود. این اعتقاد ما است ولی به هر حال اینکه پایان این اقدام چه زمانی است باید گفت زمانی است که قانونگذار تصمیم بگیرد. چندین پیشنهاد در مجلس در این راستا مطرح است و ما تلاش خود را خواهیم کرد تا همه چیز بر مجرای قانون باشد اما تصمیم نهایی در اختیار مجلس است.

 

رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری مرکز (اسکودا)، در پایان سخنان خود٬ پیرامون راه یافتن طرح جامع وکالت به صحن علنی مجلس و اینکه آیا از این موررد اطلاعی دارد؟ بیان کرد: این امر اگر اتفاق بیافتد قطعا خلاف قانون اساسی و هم آیین نامه داخلی مجلس است و بعید می دانم از مجلس که چنین کاری کنند. احتمالا این مطلب شایعه‌ای است که از ناحیه افراد خاص برای آثار روانی از عده‌ای که وقتشان گرفته شده با طرح کذایی که حتما هم مقاصد غیرحرفه‌ای دارند مطرح شده است که احتمالا به دنبال مقاصد سیاسی هستند. بر اساس آیین نامه داخلی و قانون اساسی این موضوع ابتدا باید در کمیسیون‌های تخصصی و بعد در صحن علنی مجلس مطرح شود و تا جایی که اطلاع داریم چنین چیزی نیست.

خبرنگار: مهران احمدی

 

true
false
true
true

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

true

به کانال ما در تلگرام بپیوندید