آیا ترکیه باید از رشد اقتصادی ایران نگران باشد؟

به نتیجه رسیدن برجام و در نتیجه ی آن لغو تحریمهای بین المللی علیه کشور از طرفی به نفع کشور ترکیه است از این بابت که به بازار پر سود ایران دسترسی پیدا خواهد کرد ولی از سوی دیگر امکان دارد در آینده ی نزدیک ایران از نظر مقصد سرمایه گذاری سرمایه گذاران و نیز از نظر صادرات به رقیب جدی برای ترکیه تبدیل شود.
به گزارشی از رویترز:ترکیه با تولید به ارزشی معادل ۸۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ و برخورداری از صنعتی پیشرفته در تولید تلویزیون،خودرو و ماشین لباسشویی محصولات خود را به اروپا صادر می کند و بی شک یک قدرت اقتصادی در منطقه به حساب می آید.این در حالی است که ایران در سال ۲۰۱۴ تولیدی با ارزش ۴۲۵ میلیارد دلار داشت.
اما مسئولان اقتصادی ترکیه اعتقاد دارند که ایران به خاطر نیروی کار تحصیل کرده،حمایتهای دولتی،و ذخایر نفتی ممکن است در آینده ی نزدیک به رقابت با ترکیه بپردازد.
پس از لغو تحریم ها ی بین المللی علیه کشورمان،ایران کنون قوی ترین اقتصادی است که در دو ده ه ی اخیر به سیستم بازرگانی جهانی مجددا ملحق می شود.
دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان اعلام کرده که برای رسیدن به رشد اقتصادی ۸ درصدی نیاز به حد اکثر ۵۰ میلیارد دلار سرمایه ی خارجی داریم و در حال حاضر قراردادهایی که پس از لغو تحریمها در زمینه های مختلف از جمله هواپیمایی و تولید خودرو به امضا رسیده اند دارای اعتبار ۳۷ میلیارد دلاری هستند.
صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده است اقتصاد کشورمان توسعه ی ۴٫۳ درصدی را تجربه خواهد کرد و نرخ رشد آن در دو سال آینده به بالای ۴ درصد خواهد رسید.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.