همکاری های عمرانی ایران و آذربایجان

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان امروز طی گزارشی از توافق میان ایران و جمهوری آذربایجان برای تکمیل سد خدا آفرین و یاخت یک نیروگاه برق آبی روی رودخانه ی ارس به عنوان یک سند تاریخی یاد کرد،این توافقنامه طی سفر اخیر الهام علی اف رییس جمهور آذربایجان به کشور به امضای دو طرف رسید. در این گزارش آمده “قرارداد تاریخی خدا آفرین امضا شد” و در سایت وزارت اقتصاد جمهوری آذربایجان منتشر شده است، در این قرارداد احترام به حق حاکمیت و تمامیت ارضی هر دو کشور، ضرورت برقراری تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان و نیز حقوق برابر طرفین بر ذخایر آب و انرژی در امتداد سد های خدا آفرین و قیز قلعه سی آمده است .
طبق این گزارش ، تکمیل سد خدا آفرین و سد قیز قلعه سی و نیز ساختن نیروگاه برق آبی جدید، بهره برداری از ذخایر آبی و انرژی سد و نیروگاه برقی مذکور با احترام به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان از سوی ایران تامین  خواهد شد و در کارهای ساخت و ساز این پروژه ها متخصصان آذربایجانی نیز مشارکت خواهند داشت .
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان توافقنامه یاد شده را برای این کشور  دارای اهمیت خاص توصیف کرده و آن را نتیجه سیاست های خارجی موفقیت آمیز الهام علی اف رییس جمهوری این کشور و نشانگر روابط دوستی بین جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران که در سالهای اخیر با سرعت بهبود یافته، عنوان می کند .
بر اثر مشکل اخیر قره باغ کوهستانی و اشغال بخشی از سرزمینهای جمهوری آذربایجان توسط نیروهای ارمنستان دولت باکو هم اکنون کنترلی بر اراضی نزدیکی سد خدا آفرین بر روی رودخانه ی ارس ندارد .پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.