معماری
خانه / فرهنگی / یادداشت| جدال دو اسلام

یادداشت| جدال دو اسلام

یادداشت| جدال دو اسلام

مطالعه کتاب «جدال دو اسلام»، تفکرات انقلابی، مجاهدانه و آرمانی امام عزیز را بیش از پیش برای نسل جدید تبیین می‌کند. این اثر از سوی نشر معارف منتشر شده است.

یادداشت| جدال دو اسلام – اخبار فرهنگی –

خبرگزاری تسنیم، احمد ربیعی‌فر:

یکی از مهم‌ترین گنجینه‌های انقلاب اسلامی، مواضع راهگشا، رهنمودهای نورانی و تعالیم ارزشمندی است که امام خمینی (قدس سره) برای ادامه راه انقلاب، حفاظت از دستاوردها و پیشبرد اهداف الهی این نهضت برای رهروان راهش به ارمغان گذاشته است.

هر چند تمامی سخنان و مواضع ایشان در سال‌های انقلاب و پس از آن در قالب مجموعه ۲۲ جلدی صحیفه امام(قدس سره) به طور وسیع و مفصل ارائه شده است، اما محتوای این مجموعه، موضوع‌بندی نشده و موضوعات مختلف در جلدهای متعدد این مجموعه و صفحات متعدد قرار دارد. همین امر ضرورت نگاه موضوعی به صحیفه امام(ره) و اصطیاد موضوعات مهم از این مجموعه را آشکار می‌سازد.

«جدال دو اسلام» عنوان اثری است که در همین راستا به موضوع مهم مقابله اسلام اصیل با اسلام آمریکایی در کلام امام(قدس سره) پرداخته و مواضع و رهنمودهای ایشان در این خصوص را از جلد بیست و یکم صحیفه امام برداشت کرده و در یک کتاب ارائه کرده است.

اسلام، دین کاملی است که علاوه بر ارائه تعالیم عبادی و فردی، ساختارهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و… را نیز برای بشر به ارمغان آورده و راه نفوذ ظلم و استعمار را به جامعه دینی بسته است. اسلام ناب، دین آزادگی، پایمردی، عزت و مبارزه با ستمگران است که اجازه همراهی با ظلم و ستم را به هیچ کس نمی‌دهد.

دشمنان اسلام و سلطه‌جویانی که در صدد سیطره‌ یافتن بر منابع و جغرافیای مسلمانان هستند، برای آنکه این سد مستحکم را از مقابل خویش برداشته و به‌راحتی به اهداف خویش دست یابند، نسخه‌ای منحرف و ناقص از اسلام را به مسلمانان ارائه کرده‌اند که در امور فردی و عبادی ظاهری منحصر شده و در برابر ظلم حاکمان و استعمارگران، موضعی خنثی و منفعل را اتخاذ می‌کند.

امام خمینی (قدس سره) با درک این فریب و راهبرد استعمارگران و دیکتاتورها، تمام توان خویش را صرف کرد تا نسخه اسلام اصیل و ناب را احیا سازد. ایشان، اسلامِ سازشکار و منفعل و جدای از امور سیاسی و اجتماعی را با عنوان اسلام آمریکایی توصیف کرد؛ چرا که این نسخه از اسلام، ساخته و پرداخته شیطان بزرگ بود تا بر مسلمانان سیطره یابد.

مواضع محکم و رهنمودهای نورانی امام خمینی (قدس سره) در ارائه اسلام ناب و جدال این اسلام با اسلام آمریکایی، تعالیمی ارزشمند و برخاسته از قرآن و سنت بود که برخی از این مواضع و رهنمودها در جلد ۲۱ صیحفه امام ثبت شده است.

انجمن فرهنگی شهید بهروز محمدی، این موضوع مهم را از جلد ۲۱ صحیفه امام استخراج کرده و به صورت مدون در کتاب «جدال دو اسلام» به رهروان راه امام (قدس سره) و محققان این عرصه تقدیم کرده است. این اثر در ۳۱۰ صفحه توسط نشر معارف، به زیور طبع آراسته شده است.

کتاب و ادبیات ,

در این اثر، امام خمینی (قدس سره) نقاب از چهره اسلام آمریکایی برداشته و فریب‌های استعمارگران و ظلم و سلطه‌طلبی آنان را افشا می‌سازد. ایشان همچنین، کسانی را که دلداده اسلامِ منفعل آمریکایی هستند و دوران ستمشاهی را بر دوران جهاد و عدالت‌طلبی زیر پرچم جمهوری اسلامی ترجیح می‌دهند در این کتاب مورد انتقاد شدید قرار داده است.

در این اثر، معمار کبیر انقلاب (قدس سره) به تبیین جبهه وسیع مبارزه اسلام اصیل در برابر مستکبران و اسلام منحرف پرداخته و راه‌های پیروزی بر جبهه کفر و استکبار در زمینه‌های مختلف را برای مبارزان مسلمان، روشن می‌سازد.

یکی از تفاوت‌های مهم میان اسلام ناب با اسلام آمریکایی درک این دو راه از مفهوم مهم مهدویت و انتظار فرج است. امام خمینی (قدس سره) در این کتاب، با بیان این تفاوت، وجوه انحراف و انفعال در خوانش اسلام آمریکایی از انتظار فرج را برشمرده و نسخه حقیقی انتظار فرج را معرفی می‌کند.

حضرت امام (قدس سره) در این کتاب، اصول بسیار مهمی را جهت پیشبرد انقلاب و نگهداری از آن ارائه کرده است که در صفحه ۱۹۸ در بیان یکی از این اصول فرموده است: «نباید برای رضایت چند لیبرال خودفروخته در اظهارنظرها و ابراز عقیده‌ها به‌گونه‌ای غلط عمل کنیم که حزب الله عزیز احساس کند جمهوری اسلامی دارد از مواضع اصولی‌اش عدول می‌کند».

ایشان در این کتاب، در کنار تجلیل از عالمان بزرگ اسلام که با مجاهدت و تحمل مشقت‌های فراوان، دین ناب را به دست ما رسانده‌اند، از مواضع برخی از عالمانی که سخن از جدایی دین از سیاست می‌گویند، به شدت انتقاد کرده و می‌فرماید: «مجتهد باید به مسائل زمان خود احاطه داشته باشد… حتی برای عوام هم قابل قبول نیست که مرجع و مجتهدش بگوید من در مسائل سیاسی اظهار نظر نمی‌کنم».

مطالعه این کتاب، تفکرات انقلابی، مجاهدانه و آرمانی امام عزیز را بیش از پیش برای نسل جدید تبیین می‌کند. علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند به اینجا مراجعه کنند.

از «داعش‌های کراواتی» تا «گشت ارشاد در آمریکا»؛ در غرب چه خبر است؟

انتهای پیام/

لینک منبع

درباره ی سید هادی شریفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

قالب وردپرس